کاربرد سولفات آهن

 

  •      در صنایع کشاورزی جهت تامین آهن خاک های با فقر آهن از کود سولفات آهن استفاده می شود.
  •      درصنایع تولید کود های کشاورزی به عنوان مواد اولیه جهت سایر کود های کشاورزی، کود کامل، ماکرو و میکرو
  •      در صنایع تولید رنگ بعنوان رنگدانه های آهن
  •      در صنایع استخراج روی جهت رسوب دهی با هالوژن هایی نظیر کلر و فلوئور
  •      در صنایع خوراک دام وطیور بعنوان ویتامین آهن
  •      در صنایع شیمیایی بعنوان  کاتالیزور
  •      درصنایع دباغی و چرم سازی
  •     درصنایع نساجی
  •     در صنایع تصفیه ی آب
  •     ریختگری چدن و … 

 

سولفات آهن جهت کشاورزی 

آهن یکی از عناصر ضروری برای رشد همه گیاهان می‌باشد که باعث تشکیل کلروفیل و بالا بردن سبزینگی گیاه و افزایش رشد و گلدهی و باردهی محصول می شود و درصورت کمبود آن کلروفیل به مقدار کافی در سلولهای برگ ایجاد نمی‌شود و برگها رنگ پریده به نظر می‌‌آیند. البته بجز گلبرگ ها، کل سطح برگ زرد رنگ می‌شود وابتدا این علائم در برگهای جوان وقسمت بالای ساقه مشاهده می‌شود و به تدریج کل گیاه را در بر می‌گیرد.

مهمترین دلیل کمبود آهن زیادی بی کربنات در خاک می‌باشد. اغلب خاکهای ایران، مقدار قابل توجهی آهک دارند که ریشه گیاه با ایجاد شرایط ویژه ای در اطراف خود از قلیائیت خاک می کاهد و آهن مورد نیاز خود را تامین می‌کند. آبیاری سنگین و هر عاملی که تهویه خاک را کاهش بدهد موجب افزایش غلظت دی اکسید کربن در خاک می‌شود و در نتیجه از جذب آهن کاسته خواهد شد. واما اینکه چطور وچگونه ان را به گیاهان بدهیم.

 

موارد و میزان مصرف کودهای آهن

 الف- مصرف خاکی: در مصرف خاکی می توان مقدار ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم سولفات آهن را مخلوط با مواد آلی و در چالکود برای هر درخت بارور در نظر گرفت. برای باغهای پر تراکم و درختان کمتر از ۱۰ سال، نصف مقادیر فوق مناسب می باشد.

 ب- مصرف محلول پاشی: برای رفع کلر ناشی از آهک فعال در خاک، محلول پاشی سولفات آهن به تعداد دو یا چند بار در طول فصل رشد توصیه می گردد. در درختان میوه اولین محلول پاشی چهار هفته پس از گلدهی و دومین محلول پاشی سه هفته پس از اولین محلول پاشی صورت می گیرد. محلول پاشی سولفات آهن با مقدار پنج در هزار برای رفع کمبود مؤثر است. 

 

انسان وسولفات آهن 

در انسان ها مصرف  بعضی از مواد غذایی مانع جذب آهن در بدن می شود مانند. تخم مرغ وشیر، نوشیدنی های کافئین دار مانند چای وقهوه اگر همراه غذا با یک ساعت بعد از آن مصرف شوند از جذب آهن غذا جلوگیری می کند . بنابراین تا ۲ ساعت بعد ازخوردن قرص آهن نباید از نوشیدنی های کافئین دار استفاده کرد. تجویز مکمل های کلسیم وآهن با غذا می تواند جذب آنها را تا یک سوم کاهش دهد. بطور کلی نمکهای آهن بخوبی از راه خوراکی جذب نمی شوند تنها حدود ۵ تا۱۵ درصد آهن غذاهای هضم شده جذب  بدن می گردد و فقر آهن توسط بدن افزایش می یابد تا جبران کمبود آهن بدن را بنماید تجویز همزمان ویتامین آهن با غذا جذب آهن را کاهش می دهد فرآورده های خوراکی آهن هنگامی که با شکم خالی خورده شوند(برای مثال بین وعده ی غذا)بهتر جذب می شوند با این حال برای به حداقل رساندن ناراحتی گوارشی ممکن است تجویز دارو  بلافاصله پس از غذا ضرورت یابد. از طرفی مصرف بیش از حد آن می تواند دچار آسیب هایی برای بدن گردد  بنابر این کارگران کارگاههای سولفات آهن مرتبا باید به همراه کارکردن شیر وچایی میل کرده وهر سه ماه یک بار ازمایش میزان آهن موجود در بدن را انجام دهند که دچار بیماریهای خواص ناشی از زیادی آهن در بدن نشوند از جمله عوارض ناشی از آهن میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

تهوع، استفراغ، اسهال، حساسیت نسبت به دارو، سوزش و درد معده، تغییر رنگ دندان (در مصرف خوراکی) و آبسه محل تزریق

شرکت ریتکو شیمی