همزمان با شیوع جهانی ویروس کرونا بازارهای مالی دنیا دچار اختلال شده که موجب رکود گسترده و بی سابقه ای در اقتصاد اروپا گردید.

 در تازه ترین گزارش صندوق بین المللی پول به نقل از خبرگزاری ” یورونیوز ” این نهاد مالی بین المللی با اشاره به تاثیر ویروس مخرب کرونا بر اقتصاد جهان گفت: ((اقتصاد اروپا پس از بحران کرونا کوچکتر از حجم فعلی خود خواهد شد و در صورت ادامه این روند باید منتظر تاثیرات شدید و منفی بر اقتصاد کشورهای اروپایی باشیم))

این گزارش همچنین تاکید می کند که ابعاد این بحران مالی تا اندازه ای بزرگ و گسترده است که سیستم های پولی و بانکی کشورها احتیاج به سرمایه گذاری مجدد و بازسازی ساختارهای بانکی خواهند داشت.

در بازار جهانی تولیدات مواد شیمیایی شرکت باسف   basf آلمان به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد شیمیایی در اروپا و جهان به شدت رو به افول است.    

مارتین برودر مدیر اجرایی شرکت باسف با اعلام اینکه شیوع  ویروس کرونا تاثیر گسترده ای برنسبت عرضه و تقاضای این شرکت داشته است اذعان داشت که سهام شرکت باسف بیش از سه درصد کاهش پیدا کرده و درآمد این شرکت نیز بیش از بیست درصد کاهش خواهد داشت.

 امروزه با توجه به افزایش نیاز این صنعت به مواد اولیه و همچنین محدودیت واردات و صادرات به علت گسترش ویروس کرونا در صورت عدم تامین مواد اولیه صنایع بسیاری درچار بحران خواهند شد.

 در این شرایط کشورهایی مثل جمهوری اسلامی ایران با تمرکز ویژه بر تولید مواد اولیه شیمیایی بالاخص توسط شرکت های دانش بنیان قصد عبور ازین بحران را دارند.